به همت گروه « باتاب » برگزار می شود :

نخستین اجلاس ملی « چابک سازی بنگاه های اقتصادی »

به گزارش روابط عمومی «گروه باتاب» نخستین اجلاس «چابک سازی بنگاه های اقتصادی» با رویکرد بررسی راهکارهای عبور از بحران در تاریخ ۲۰  اسفندماه در محل مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.

این اجلاس که با حضور فعالان در حوزه حقوق و نیز فعالان بنگاه های اقتصادی و به همت «گروه باتاب» انجام می گیرد، به دلیل شرایط بحرانی فعلی بازار کسب  و کار و برای شناخت ارکان و معایب و محاسن چابک سازی سازمانی برگزار می گردد.

در این رویداد ملی که اساتید توانمند و نیز مسئولین کشوری حضور خواهند یافت، محورهای مهمی مانند بررسی راهکارهای چابک سازی اقتصادی و تاثیر آن بر سازمان، نحوه سرمایه گذاری ایمن در شرایط نوسانات شدید ارز و آشنایی با قوانین حقوقی حاکم بر اقتصاد و بازار ارز مطرح می شود.

گفتنی است در این اجلاس قرار است مطالب مهمی در قالب کارگاه های آموزشی در حوزه چابک سازی در سازمان  توسط دو استاد مجرب انجام پذیرد.

گزارش خبری (پیش خبر) اولین اجلاس چابک سازی در ماهنامه پرتیراژ پیام ساختمان 

محمود استقلال

تحصیلات

دکتری مدیریت اجرایی کسب و کار

تالیفات و مقالات

مدیریت نگهداری و تعمیر سودمند جامع

وفاداری برند و بازی انگاری

دستنامه مدیریت اجرایی صادرات

استاندارد ایران ایزو ۱۰۰۰۱ در زمینه رضایت مشتریان

برخی از سوابق و سمت ها

رئیس کمیسیون صادرات انجمن صنایع لوازم خانگی ایران، عضو هیأت علمی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی ایران

مصطفی فروتن

تحصیلات

دکتری روانشناسی، دکتری علوم تربیتی

تالیفات و مقالات

راهنمای ایمنی کودکان کودکان صفر تا ۵ سال (نشر مهراوش)،  راهنمای ایمنی رانندگان تاکسی (نشر مهراوش )، خشونت های خانگی درعصر صنعتی (انتشارات وانیا )، روش شناسی پژوهش های پیرامون استرس شغلی مدیران (نشرحاتون)

برخی از سوابق آموزشی

ارائه بیش از هزاران عنوان آموزشی در : فرماندهان انتظامی و افسران ارشد استان تهران بزرگ،سمنان ، مازندران و …

در اولین اجلاس چابک سازی بنگاه های اقتصادی مطرح شد :

رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی: تسهیلاتی در صندوق توسعه ملی برای اشتغال در نظر گرفته شد

به گزارش روابط عمومی گروه « باتاب»، اولین اجلاس چابک سازی بنگاه های اقتصادی با حضور « صمدزاهد پاشا» نایب رییس کانون وکلا  و دادگستری مرکز،« خبیری» معاون قضایی سابق محاکم عمومی و انقلاب تهران،« حجت الله شفاهی» رییس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان طلا وجواهر،« زنگنه» نایب رییس انجمن علمی بازرگانی اتاق بازرگانی ،«فرید موسوی» عضو کمیسیون اقتصادی ورئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی ،« محمود استقلال» مشاورآموزشی در حوزه مدیریت روز دوشنبه ۲۰ اسفند به همت « گروه باتاب» در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

سخنران اول برنامه مصطفی فروتن  که در حوزه روانشناسی فعالیت دارد در نخستین اجلاس «چابک سازی بنگاه های اقتصادی» درمورد تعریف چابک سازی توضیحاتی ارائه داد.

در بخشی دیگر از این سخنرانی«  فروتن»  درباره علائم جسمی روانی تیم سازمانی، محیط کاری ای که کارمندان در آن فعالیت می کنند ،همچنین معایب وابزار چابک سازی دریک سازمان صحبت کرد.

این روانشناس با بیان راهکارهایی توضیح داد که چگونه می توان با توجه به «چابک سازی»، فرهنگ سازمانی را تغییر داد.

« استقلال» مشاور آموزشی پیرامون بازاریابی چابک گفت: سازمان ها برای رسیدن به افزایش درآمد باید به دنبال وفاداری مشتری باشند چراکه این یک چرخه طبیعی است و همه می دانند داشتن رضایت از مشتری برای داشتن درآمد مناسب بسیار مهم است.

وی ادامه داد: سازمان ها می توانند هدف یک سال فعالیت خود را افزایش رضایت از مشتری قرار دهند و برای آن تلاش کنند، رشد یک مجموعه بستگی به رضایت از سازمان دارد و رمز موفیقت یک سازمان وفاداری مشتری آن است.

« استقلال » با اشاره به اینکه قیمت و کیفیت نیز برای موفقیت یک سازمان مهم است بیان کرد: البته باید قیمت و کیفیت محصول نیز افزایش پیدا کند اما شرط موفقیت یک‌ سازمان نیست بلکه امروز مشتریان اعلام می کنند رضایت ما از یک محصول داشتن تجربه خوب است.

این مدرس حوزه مدیریت درباره تجربه مشتری عنوان کرد : تجربه مشتری از مفهوم سفر مشتری برای به دست آوردن محصول شما معنا می شود و این موضوع بسیار مهم است اینکه یک نفر برای انتخاب محصول شما در گام اول چگونه آگاه شده است و بعد از خرید محصول به چه میزان از آن راضی است و شما باید از اطلاعات خرید کردن محصول خودتان به نوعی از سفر کردن و تجربه مشتری خود خبر داشته باشید.

« استقلال » پیرامون شرایط و اصول بازاریابی افزود : از شروط اصلی بازاریابی این است که مراحلی همچون پیش از فروش،حین فروش،پس از فروش را برای مشتری خود در نظر بگیرید.البته هدف گیری بخشی از بازار ،رصد کردن مشتری ،حفظ ارتباط خود با مشتری در اصول بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

مشاور حوزه مدیریت با اشاره به معنای چابکی در بازاریابی عنوان کرد:چابکی در بازاریابی به این معنی است که سریع و هماهنگ باشید ؛دانش و ارتباط سطح بالایی با مشتری برقرار کنید، از مشتری خود مدرک کمتری دریافت کنید و به زبان عامیانه از بازاریابی سنتی فاصله بگیریم و مسیر خود را تغییر دهیم.

« زاهد پاشا » نایب رئیس کانون وکلا و دادگستری مرکز پیرامون حوزه کانون وکلا گفت: در این سال ها دادگستری و کانون های وکلا فراز و نشیب های بسیاری دیده اند؛ اساتید وکارشناسان با تامل گرایی همواره کوشیده اند با نیازهای زمان همراه باشند.

وی ادامه داد:قضات ،وکلا دادگستری هم در این مسیر گام برداشته اند .در آستانه ورود ایران به سال ۱۴۰۰ ،باید با زمان و تحولات امروز و متناسب با پیشرفت صنعت و تکنولوژی حرکت کرد.فعالیت های صنعتی ،تجاری ،تولیدی و خدماتی نیاز به بستر امن دارد و امنیت قضایی و حقوقی در کنار امنیت نظامی و اقتصادی همواره مورد توجه آحاد مردم بوده است،تا صاحبان سرمایه و کسب و کار بتوانند با تکیه بر قوانین کارآمد دستگاه قضایی مختلف و وکلا توانمند با آسایش خاطر فعالیت کنند.

نایب رییس کانون وکلا و  دادگستری مرکز عنوان کرد: در این مسیر سه راهکار با تاکید بر تخصص گرایی در امور حقوقی پیشنهاد می شود.؛پیشنهاد اول پیشگیری است چراکه همه به این موضوع آگاه هستند که پیشگیری از درمان بهتر است. ما هم در بحث بهداشت جامعه از این قاعده استفاده می کنیم .همچنان که مدیران و صاحبان کسب و کار از حسابدار و مشاور مدیریتی جهت انضباط مالی و رونق در توسعه استفاده می کنند؛ با استفاده از وکیل و مشاور حقوقی در مجموعه خود می توانند از کسب و کار خود صیانت کنند.اگرچه از نگاه تعداد کمی از مدیران حضور وکیل و مشاور حقوقی در مراحل ابتدایی و مذاکرات مقدماتی امری هزینه آور است اما چنین هزینه ای در مقایسه با مشکلات ناشی از عدم توجه به قوانین ، مقررات و رعایت حقوق و تکالیف اشخاص ناچیز بوده و قابل اتکا نمی باشد.

وی افزود:بی تردید استفاده از مشاوران حقوقی و وکلای توانمند می تواند در جلوگیری از بروز اختلافات و پرهیز از مراجعه به مراجع قضایی و از بین رفتن سرمایه و اشخاص نقش بسزایی داشته باشد.امروزه در کشور های توسعه یافته و پیشرفته استفاده از شیوه های جایگزین مثل داوری از اهمیت بالایی برخوردار است .به گونه ای که تجار وسرمایه گذاران کمتر به دادگستری مراجعه می کنند.

« زاهد پاشا » پیرامون مزایای حضور وکلا تصریح کرد:سرعت در رسیدگی و کاهش هزینه ها بخشی از مزایای این رویکرد است ،البته خوشبختانه در سالهای اخیر بین تجار و سرمایه داران داخلی اقبال و توجه به شیوه داوری افزایش پیدا کرده است ،بدون شک پیش بینی حضور وکلا می تواند چالش ها و مراجعه به دادگستری را به حداقل برساند.

« خبیری » معاون قضایی سابق محاکم عمومی و انقلاب تهران پیرامون داشتن وکیل در قراردادهای بین المللی گفت: نقش وکیل توانمند در قرار دادهای کارآمد در حقوق تجارت و بین الملل بسیار مهم است. انعقاد قراردادهای تجاری بین المللی دستاورد فرآیند طولانی است .این فرآیند از مذاکره ابتدایی شروع می شود و تا انعقاد قرارداد ادامه پیدا می کند و این دو مرحله از اهمیت خاصی برخوردار است و جوانب متعددی دارد .
وی ادامه داد: اهمیت مذاکره بر کسی پوشیده نیست اما در این مرحله اشتباهاتی ناشی از عدم تخصص تیم مذاکره کننده پیش می آید که ضرر جبران ناپذیری را به شخص حقیقی و حقوقی طرف قرار داد می کند.
معاون قضایی سابق محاکم عمومی و انقلاب تهران توضیح داد: مدیریت حقوقی یک قرارداد بین الملی بسیار مهم است شاید یکی از مهمترین علل اطاله دستگاه قضایی فقدان فرهنگ استفاده از مشاور حقوقی است.
« خبیری » در خصوص شرایط یک قرار داد بین المللی بیان کرد:به قراردادی بین المللی گفته می شود که حداقل یک عنصر خارجی در آن وجود داشته باد مثل تابعیت طرفین،محل انعقاد قرارداد،محل اجرای قرارداد در کشورهای مختلفی باشد.

معاون قضایی سابق محاکم عمومی و انقلاب تهران در خصوص مشکلات قرارداد ها توضیح داد: یکی از مشکلات در قرار داد های بین المللی قالب قرارداد ها است. انتخاب صحیح قالب قرار داد، پیش نیاز یک قرار داد بین المللی خواهد بود و شناخت آن برای یک تاجر و بازرگان بسیار مهم است و باید توسط وکیل این قالب ها انتخاب ،تدوین و در اختیار تاجر و بازرگان قرار گرفته شود.

« شفاهی» رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر پیرامون مفهوم چابک سازی گفت: چابک سازی به معنای واکنش به موقع و اثر بخش نسبت به بحران هایی که به وجود می آید ،برای بخشی از این بحران ها مثل تحریم های اقتصادی خود ما و دولت مقصر نیست. اما خود تحریم هایی که در خود کشور هم وجود دارد، ما دچارمشکل می شویم،چابک سازی مدت هاست در صنعت ارائه می شود.

وی ادامه داد: ما در صنعت طلا و جواهر رقبای بسیار جدی مثل هند،ایتالیا،تایلند،ترکیه و.. داریم و هنوز مسئولان ما صنعت طلا و جواهر را یک کالای لوکس می بینند .اما این صنعت می تواند جایگزین صنعت نفت شود، چراکه در حدود ۳۰ استان ما سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی وجود دارد و در ۲۰ استان ما معادن طلا کشف شده است، چرا کشور تایلندی که اصلا معادن ندارد جز بزرگترین صادرات سنگ های نیمه قیمتی است؟ دلیل آن نگرش مسئولان به این صنعت است.در مدت یک سالی که من و همکارانم مسئولیت را به دست گرفته ایم تلاش کرده ایم این دیدگاه را تغییر بدهیم و تا حدودی نیز موفق شده ایم.

« زنگنه» نایب رییس انجمن علمی بازرگانی اتاق بازرگانی پیرامون ذخایر معدنی ایران گفت: ما از نظر ذخایر معدنی رتبه خوبی داریم اما تایلند اولین صادر کننده سنگ به دنیا است و ایران متاسفانه درحوزه صادرات جایگاه مناسبی ندارد.

وی ادامه داد: از نظر پتانسیل گردشگری ششمین رتبه دنیا را داریم اما در حوزه گردشگری رتبه ۱۳۲ هستیم ودر شرایطی که آب ،خاک و… فروخته می شود چرا نمی توانیم از منابع طبیعی خودمان استفاده کنیم.
نایب رییس انجمن علمی بازرگانی اتاق بازرگانی در خصوص تعطیلی کارخانه های صنعت طلا بیان کرد: در شرایطی که عموم چرخه بازار تغییر کرده است، حدود ۷۳ درصد کارخانه های صنعت طلا تعطیل شده اند و نزدیک به ۵۰ درصد مجوز فروشندگان ابطال شده و شرایط بحرانی داریم.ما چگونه می توانیم با این شرایط در بازارهای جهانی رقابت کنیم .

« فریدموسوی » عضو کمیسیون اقتصادی و رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی گفت: ما همیشه تلاش می کنیم، به بحث کار افرینان وتولید کنندگان اهمیت بدهیم.

وی ادامه داد: تسهیلاتی در صندوق توسعه ملی برای اشتغال در نظر گرفته شد و باید در این حوزه فعالیت داشته باشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی و رئیس فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:یکی از مهمترین ها علت های عدم برداشت، تفاوت در عملکرد مصوبات را نامناسب بودن فضای کسب و کار کشور می دانم.اقدامات خوبی در حوزه کسب و کار انجام شده است اما سرعت رقبا بسیار بالا است و این شرایط را برای ما سخت می کند.

موسوی توضیح داد:برای بهبود فضای کسب و کار قانون هایی داریم وبه تازگی در کمیسیون اقتصادی، قوانینی را ارائه کرده ایم، البته ما وظیفه تحقیقی و نظارتی را به عهده داریم و باید به آن توجه کنیم.
گفتنی است؛ در پایان اولین اجلاس چابک سازی بنگاه های اقتصادی با حضور مسئولین حاضر ، از برگزیدگان تقدیر بعمل آمد.

خبرهای رسانه ای اجلاس چابک سازی

ویژه برنامه اجلاس چابک سازی بنگاه های اقتصادی – رادیو تهران